Kadın hastalığı sistit için öneriler

Kadın hastalıkları arasında sistit'in belirtileri ve hastalık hakkında detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

kadinlar_bitmeyen_kabusu_sistit_1

BÖBREKLERDE KALICI HASARA NEDEN OLABİLİR


Zamanında tedavi edilmemesi halinde ise hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir. Başta sadece küçük bir problem gibi görünen rahatsızlık hakkında Özel Medline Aydın Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Cenk Tan kadınları bilgilendirdi.

SİSTİTE NEDEN OLAN ETKENLER


Kadınların idrar yolları dışarıya çok kısa bir kanalla açılır, bu nedenle dışarıdan mikropların girmesi daha kolaydır. Özellikle vücut direncinin azaldığı durumlarda mikropların idrar kesesine girmesi ve çoğalması, dolayısı ile enfeksiyonların oluşmasına daha sık rastlanır. Bununla beraber havuz, deniz, sauna gibi nemli ortamlar, cinsel ilişki, süregelen genital akıntı gibi durumlar bu enfeksiyonları tetikleyen diğer nedenleridir.

SİSTİT BELİRTİLERİ NELERDİR?


• Güçlü ve devamlı idrar isteği ve az miktarda idrara çıkma
• İdrar esnasında yanma
• Bulanık, kokulu ve kanamalı idrar
• Ateş

İDRAR GÜNLÜĞÜNÜ TAKİP EDİN


Rahatsızlık yaşayan kişinin alacağı ilk tedbir, alınan sıvı miktarını arttırmaktır, bu şekilde mikropların idrar yolu ile dışarıya atılması sağlanır. Daha ileri düzeyde yaşanan rahatsızlıklarda ise "İdar Günlüğü" takip edilerek daha geniş bir yelpazede incelenen sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Hastalığın bir yıl içerisinde 3 veya daha sık tekrarlanması halinde hastalığa sebep olabilecek diğer nedenlerin de araştırılması gerekebilmektedir.

EN AZ İKİ LİTRE SU İÇİN


Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu rahatsızlığa yakalanmamak için alınacak önlemlerin başında günde en az iki litre su içmek ve idrar kesesinin dolduğunun hissedildiği an tuvalete gitmek, idrar kesesini tam olarak boşaltmak geliyor. Bununla beraber pamuklu iç çamaşırları tercih etmek ve genital bölgede parfümlü ürünlerin kullanımından kaçınmak, tuvalet hijyenini önden arkaya doğru yapmak alınacak diğer önlemler olarak sıralanabilir.0 yorum: